Rīgas izzudušie koki

Koki, koki, koki… Mūsu logotipā divi zaļie koki nav iekļauti tāpat vien. Koki ir neatņemama labas, ilgtspējīgas un patīkamas pilsētvides sastāvdaļa. Koki ne tikai padara ielas vizuāli skaistākas, tie arī darbojas kā dabiski lietus un saules sargi, attīra gaisu, ko elpojam, uzlabo mazo biznesu, kā arī gluži vienkārši nomierina cilvēkus un autosatiksmi [1]. Pilsētveidotāji jau izsenis zinājuši koku nepieciešamību ielās, tādēļ arī Rīgā vēsturiski ielās ir iestādīts daudz koku. Diemžēl pagājušā gadsimta otrajā pusē lielu daļu koku likvidēja, paplašinot brauktuves un jaunus vietā neiestādīja, kaut gan arī tad speciālisti zināja, ka koki pilsētā cilvēkiem ir obligāti nepieciešami – tieši tādēļ padomju laikos celtajos mikrorajonos ir tik daudz koku.

Varētu padomāt, ka nu, 21. gadsimtā, kad par vides aizsardzību daudz ko esam mācījušies no Rietumiem un kad ES nemitīgi brīdina Rīgu, ka pilsētas centrā ir pārāk liels gaisa piesārņojums un tas jāsamazina, esam iemācījušies kopt un atjaunot savus zaļos dārgakmeņus. Realitāte diemžēl ir pavisam citāda – Rīgas dome par kokiem  nerūpējas, savukārt Rīgas domes Satiksmes departaments pa kluso noasfaltē bijušo koku dobes, lai to vietā nākotnē, iespējams, ierīkotu jaunas autostāvvietas. Par šo Rīgas domes nelietīgo rīcību pastāstīsim nākamajā rakstā, bet šajā rakstā aplūko, kā Rīga gadu gaitā zaudējusi kokus vairākās centra ielās. Apakšpusē ir vēsturiskā bilde, augšpusē – mūsdienas. Velc aiz līnijas, lai atklātu vienu vai otru attēlu!

 

Krišjāņa Barona un Dzirnavu ielas krustojums.

Krišjāņa Barona un Merķeļa ielas krustojums.

 

Matīsa iela pie t/c “Bērnu pasaule”.

 

Ģertrūdes un Brīvības ielas krustojums.

 

Ģertrūdes iela 9. Vēl 2011. gadā šeit koks bija.

 

Ģertrūdes iela 35. Vēl 2011. gadā šeit bija koki, bet nu koku vairs nav, un koku vietas ir noasfaltētas.

 

Lāčpleša ielas posms starp Brīvības un Baznīcas ielu.

 

Merķeļa iela pie Rīgas Latviešu biedrības nama.

 

Satekles un Marijas ielas krustojums.

 

13. janvāra iela, tilts pār kanālu. 2011. gadā šeit vēl bija koki, 2014. gadā koki pazuda, bet nu koku vietas ir noasfaltētas.

 

Gogoļa iela pie Satiksmes ministrijas ēkas.

 

Tērbatas iela 22. Arī Tērbatas iela senāk bija krietni bagātāka ar kokiem.

 

Tērbatas iela 61. 2011. gadā šeit bija pazudis viens koks, bet 2014. gadā jau pazudis vēl viens koks. Bijušo koku vietā jauni netiek stādīti arī mūsdienās.

 

Matīsa iela pie Matīsa tirgus.

 

Marijas ielas un Raiņa bulvāra krustojums.

 

Krišjāņa Barona un Merķeļa ielas krustojums.

 

Merķeļa iela pie Latvijas Universitātes.